Ramele in sistemul aquaponics

Specii utilizate in sisteme noastre
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Ramele in sistemul aquaponics

Post by Danut-Alin »

Despre cat de importante sunt ramele in natura ,Charles Darwin, dupa ce le-a studiat cu atentie a spus: " poate fi pus in discutie daca exista un alt animal care sa fi jucat un rol atat de important in istoria lumii ca aceste creaturi modest organizate."

Resturile lasate de rame, numite compost, sunt foarte bogate in nitrogen, calciu, magneziu si fosfor, si toate sunt nutrienti importanti pentru sanatatea si prosperitatea ecosistemelor.

Un plus adus de rame este si acela ca amesteca mediul de cultura realizand tunele prin care pot circula aerul si apa necesare dezvoltarii plantelor si microorganismelor.

Si atunci ... de ce sa nu folosim ramele in sistemul nostru aquaponic?

Va mai dezvalui cateva atuuri! Prezenta ramelor in vasul de crestere a plantelor grabeste procesul de ciclare a sistemului aquaponic, favorizand dezvoltarea mai rapida a bacteriilor benefice din ciclul azotului. Pana la popularea vasului cu pesti, ramele vor asigura nutrientii necesari dezvoltarii plantelor, realizand, concomitent, o curatire a mediului de cultura de resturile organice inerente. Odata cu aparitia pestilor, ramele vor consuma solidele care tind sa se depuna, eliminand substante hranitoare pentru plante. De asemenea, acesti aliati ai nostri vor realiza o toaletare a radacinilor, indepartand radacinile imbatranite sau bolnave!
Ramele se vor simti minunat in sistemul nostru aquaponics, bine hranite si avand oxigen din belsug, intorcandu-ne inzecit favoarea, muncind neconditionat pentru binele ecosistemului! Si , atunci cand se vor inmulti ca numar , pestii vor adora o masa bogata in proteine , asa cum numai in natura gasaesc!

Observatie personala - am introdus 3 rame in sistemul de interior inca de la inceputuri, chiar inainte de pesti. Am avut o hranitoare ingropata, confectionata dintr-un interior de ou kinder gaurit, in care puneam din timp in timp mancare pentru rame - mar putred si banana. Am stiut ca ramele inca isi fac treaba pentru ca mancarea disparea din hranitoare. De ceva vreme am renuntat la a le hrani, pentru ca in sistem au ramas radacini de la plantele scoase. Duminica, pentru ca am fost plecat si nu a avut cine sa aprinda lumina, la intoarcere am avut surpriza sa descoper una din rame la suprafata. Am reusit sa o surprind...
hranitoare-rame.jpg
hranitoare-rame2.jpg
rame-aquaponica.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Ramele in sistemul aquaponics

Post by mihai hammer »

Se poate spune ca aliatul din umbra a prins curaj.

Abia astept sa se dezghete sa sap balegarul de cai dupa rame.

Ce sansa (nesansa) exista ca ramele sa evadeze din sistem?
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Danut-Alin
Site Admin
Posts: 115
Joined: Mon Mar 01, 2010 8:37 pm

Re: Ramele in sistemul aquaponics

Post by Danut-Alin »

Fiind lumina tot timpul, ramele vor prefera sa stea in intunericul pietrisului. Daca au in schimb intuneric, vor fi tentate sa exploreze ...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Ramele in sistemul aquaponics

Post by adrian »

deci noaptea risti sa le gasesti prin bucatarie :D ..o sa zburam cu tot cu sistem pe geam :D
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Ramele in sistemul aquaponics

Post by mihai hammer »

Mai grav va fi daca vor sari si pestii dupa ele pe gresie.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Ramele in sistemul aquaponics

Post by adrian »

ramele nu sunt afectate inundarea patului de cultura?
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: Ramele in sistemul aquaponics

Post by negru »

Nu, nu sunt afectate pentru ca apa este bogata in oxigen... chiar o duc foarte bine si fac o treaba minunata - zic unii si altii ;)
Last edited by negru on Wed Apr 06, 2011 5:06 pm, edited 1 time in total.
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: Ramele in sistemul aquaponics

Post by adrian »

trebuie sa ma documentez mai mult si de inmultirea lor fiindca ar fi o hrana buna si penru pesti
Dar folosirea ramelor folosirea a unui filtru suplimentar
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: Ramele in sistemul aquaponics

Post by gemelu »

Vreau sa introduc in sistemul meu niste rame. Tocmai am adunat din gradina cateva, dar nu stiu daca e bine sa le introduc asa (direct din balegarul si pamantul din gradina), sau trebuie sa le tin cumva in carantina cateva zile. sau sa le "dezinfectez" cumva. Dintre cei care ati aprofundat aceasta problema (mihai hammer in special) ce ma sfatuiti? Momentan le mai pastrez putin intr-o cutie cu pamant, nu le voi elibera in patul de cultura. Si cred ca voi face niste experimente :idea: pentru purificarea lor....
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: Ramele in sistemul aquaponics

Post by mihai hammer »

Nu am chiar atat de multa experienta, insa cred ca daca le speli bine este suficient.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Post Reply