sistemul incepatorului

Acesta este sistemul meu...
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistemul incepatorului

Post by gemelu »

Eu am citit ca un sistem poate merge bine 3 la 5 ani dupa care trebuie curatat si resetat totul. Pentru ca resturile organice colmateaza pietrisul sau bilele de argila iar detritiusul acumulat impiedica drenajul complet al apei din strat, si nu permite aerisirea-oxigenarea radacinilor. Totodata se dezvolta si bacterii anaerobe foarte periculoase.
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

mare porcarie cu aeroterma....am dat pe rece - ok cand am dat pe caldura au sarit sigurantele.
Cam mare riscul sa folosesc sub folie asa cea asa ca maine imi recuperez bani pe ea si ma las pagubas .
La nici un metru patrat renunt si la lumina ( avand varza si dorind sa plantez si salata care rezista la temperatui mai joase ) si la caldura ...momentan
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistemul incepatorului

Post by gemelu »

Parerea mea este ca ai abordat putin gresit problema caldurii in sistem.

Si anume, eu as alege urmatoarea solutie intr-un caz ca al tau
Cu un incalzitor cu termostat as incalzi apa din acvariu la temperatura optima spre maxima pentru un acvariu, adica pe la 26-28 grade C. In functie de cerintele de temperaura pentru pestii pe care-i ai. Astfel, pestii nu si-ar pierde apetitul pentru mancare, si ar avea un spor de crestere foarte bun. Ai grija cu dimensionarea incalzitorului. Mai bine iei cu putere mai mare decat cea recomandata la volumul acvariului pentru ca trebuie tinut seama si de temperatura mai mica a mediului ambiant. Daca termostatul este de putere mai mica decat cea necesara, va lucra mai tot timpul si poate nu face fata. Daca va fi de putere mai mare, nu este nici o problema, pentru ca oricum nu va creste tempratura peste cea reglata la termostat. Mai bine folosesti cel putin 2 incalzitoare, sa fie si mai uniforma incalzirea apei.
Eventual as pune un incalzitor si in jardiiera din care ai facut partea NFT (sau DWC, nu prea stiu ce stil este). Dar doar daca este necesar, pentru ca la temperatura mai mare, oxigenul nu se mai dizolva in apa.
Oricum, ar fi bine ca apa cand ajunge in ghiveci sa nu scada sub 20-22 grade C dar poate fi si mai mare. Daca observatiile asupra sistemului meu sunt corecte, in patul de cultura datorita proceselor fizico-chimice ale bacteriilor (etc) temperatura ar trebui sa mai creasca putin. Dar mediul ambiant fiind rece cred ca nu vei trece cu mult peste 20 grade C. Din caldura pietrisului se va radia suficienta caldura pentru niste salata, ridichi, mazare si alte legume de primavara. Chiar si rasadul de rosii sau ardei ar putea merge si pana trece iarna ar fi aproape de inflorire.

Rog pe si pe ceilalti colegi sa comenteze parerea mea, sau sa dea alte sugestii. Eu nu pot spune ca am experienta nici in legumicultura nici in acvacultura. Mai mult din ce am citit, si m-am gandit cum le pun cap la cap.
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

E super ideea ta. Decat sa incalzesti aerul - consumand multi watti, aer care se va raci f. repede oricum in contact cu ferestre, pereti reci etc., mai bine incalzesti apa din bazin.
Ideea e sa merite atunci cand tragi linie.
Un minus ar fi si cantitatea mare de condens de care vei avea parte.

Spor la treaba!
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

gemelu mi`a placut ideea ta cu doua incalzitoare si am si am si cumparat doua incalzitoare ..acum apa are 15 grade sa vedem daca va creste la 20 macar .
Pestisorii sunt ca chinuiti acum ...au piatra de aer incalzitorul si pompa de apa , dar la minul 15 grade cat se anunta in tara macar vor supravietui.
Sper sa nu ma curentez acum.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistemul incepatorului

Post by gemelu »

Stai linistit, sansele de a te curenta sunt foarte mici. Si mie mi s-a parut riscant cand am vazut ca incalzitorul trebuie pus culcat pe fundul acvariului si deci scufundat complet. Dar vanzatorul de la magazinul de acvaristice mi-a explicat ca trebuie scufundate complet pentru ca altfel s-ar putea incalzi partea de sticla ramasa in aer si s-ar sparge.

In plus, incalzitoarele actuale sunt destul de sigure. Acum multi ani, cand am mai incercat sa cresc pestisori de acvariu, nu se gaseau incalzitoare cu termostat. Erau facute artizanal din niste eprubete si nichelina de resou.... si asa ca dupa ce mi-au cam lesinat de frig pestisorii cand am lipsit 2 zile de acasa si a fost frig in casa, am luat un incalzitor de care am gasit, si am cam facut ciorba de peste in acvariu... Dar asta era prin '93 si de atunci s-au schimbat foarte multe...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

bun ..am ajuns acasa si apa 26 de grade ...pare o fiertura fata de ce e afara :D
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: sistemul incepatorului

Post by negru »

:))
Pai la 26C poti sa te apuci de tilapia si rupi locu'
Dar cati litri are bazinul de pesti versus cati watti au incalzitoarele? Au termostat?
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: sistemul incepatorului

Post by adrian »

au termostat .
in bazinul cu pesti am de 100 w ( 60-70 litri )
in bazinul mic 75 w cu 5 litri ..cred ..
daca in bazinul mare functioneaza cam nonstop in cel mic foarte rar.

de unde pot cumpara tilapia?? stiu de pe net ca ar creste repede , nu stiu cat apreaciaza romanul gustul acestui peste dar merita incercat.

tu ai putea incerca un incalzitor de iaz ..dar ai mai avea nevoie si de un incalzitor exterior fiind spatiul mare in sera.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistemul incepatorului

Post by gemelu »

Incearca un contact aici. Poate gasesti, dar cantitate mica pentru hoby este mai greu de gasit decat profesional/industrial.
Post Reply