sistem aquaponic 1000 mp in sera

Acesta este sistemul meu...
cip
Posts: 27
Joined: Sun Feb 17, 2013 4:51 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by cip »

Rezultate analiza apa:

ph 7.7
amoniu 0.42
clor 70
duritate 21.7
conductivitate 796
sulfati 75
fosfati 0.25
azotiti 0.032
azotati 2.5
fier 0.0023

mostra de apa a fost luata inainte de operatiunea de curatare si denisipare a putului.
voi repeta analizele pt a vedea constanta datelor.
User avatar
sturio
Posts: 109
Joined: Mon Jan 21, 2013 6:23 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by sturio »

amoniul mi se pare cam mare pt un pH usor alcalin... La pH de peste 8,2, amoniul se transforma in amoniac, foarte toxic!
cip
Posts: 27
Joined: Sun Feb 17, 2013 4:51 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by cip »

sturio wrote:amoniul mi se pare cam mare pt un pH usor alcalin... La pH de peste 8,2, amoniul se transforma in amoniac, foarte toxic!
minim admis la amoniu este 0.50
sunt sub aceasta valoare minim admisa.
voi repeta toate analizele dupa ce extrag o zi apa din put fara pauza.
sper la rezultate usor pozitivate fata de probele prelevate initial.
cip
Posts: 27
Joined: Sun Feb 17, 2013 4:51 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by cip »

seara buna
am terminat cu terenul si ce tinea de ingradire,organizarea de santier este completa doresc sa trec la fundatii si delimitari pentru sere.am sa postez si ceva imagini in ideea de a compune o imagine.
cred ca ar fi o idee buna sa pun in unul din cele patru bazine puiet foarte mic de crap sa il ridic pana in toamna cand serele intra in functiune.
am gasit cu transport inclus 10 000 de crapi puiet la un gram daca ma puteti ajuta cu sfaturi despre cea mai buna mancare si conditii optime de crestere ar fi de mare ajutor si apreciere.
cip
Posts: 27
Joined: Sun Feb 17, 2013 4:51 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by cip »

intrebare
cum postez imagini,zice ca sunt mult prea mari.
gemelu
Posts: 143
Joined: Thu Oct 13, 2011 8:40 pm
Location: Arges

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by gemelu »

De obicei eu procedez in felul urmator:
*localizez folderul in care se afla fisierul cu fotografia pe care doresc sa o micsorez spre a fi postata;
*selectez fisierul, si cu click dreapta merg in meniul contextual si dau Deschidere cu (am Windows in romana, prefer asa nefiind vorbitor de engleza) si aleg Microsoft Office Picture Manager
deschide cu.jpg

*vizualizand fotografia in acest fel, deschid din meniul acestei aplicatii fereastra Picture din care aleg Compress Pictures
picture.jpg
*se deschide o fereastra in partea dreapta unde selectez varianta de compresie pentru Web pages si dau ok putin mai jos
compress.jpg
*pentru a nu afecta fisierul cu fotografia originala salvez cu Save as intr-un nou fisier de obicei pe desktop pe care-l sterg dupa ce incarc imaginea pe forum. Apoi ies fara a mai face din nou salvare.

Sper ca am fost explicit, si nu te-am incurcat mai tare.

Bafta, si asteptam imagini!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cip
Posts: 27
Joined: Sun Feb 17, 2013 4:51 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by cip »

primul lucru:
scuze de intarziere.
al doilea:
multumesc pt tutorial poze,foarte simplu
al treilea:
uite poze
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cip
Posts: 27
Joined: Sun Feb 17, 2013 4:51 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by cip »

am folosit parcela parloaga de langa mine pt. a arata cum a fost si ce dezastru devine. :D .
asta e ultima nu s-a incarcat cu primele 3.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
cip
Posts: 27
Joined: Sun Feb 17, 2013 4:51 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by cip »

Nu zice nimeni o vorba buna un sfat despre ideea cu puietul?
Repet 10 000 bucat crap 1gr bucata.Acesta este comanda minima zic cei cu livrarea inclusa.
mihai hammer
Posts: 100
Joined: Mon Feb 14, 2011 3:58 pm

Re: sistem aquaponic 1000 mp in sera

Post by mihai hammer »

Este putin probabil sa poti creste toti crapii (cei care supravietuiesc) de la 1 gr la o medie de 600 gr (de dorit) din primul an in spatiul prezentat de tine.
La o rata de supravietuire de 70% va trebui sa tii in toamna cam 4 tone de peste.
- - - - - - - - - - - - -
Acvaponia salveaza Romania (se scandeaza)

http://www.SatVacantaBradulet.ro - un alt mod de a petrece timpul liber
Post Reply