planuirea sistemului (cluj-napoca)

Acesta este sistemul meu...
Post Reply
remoos
Posts: 3
Joined: Fri Sep 20, 2013 2:53 pm

planuirea sistemului (cluj-napoca)

Post by remoos »

Sanatate la toata lumea!
De multa vreme ma tot gandesc la sistemele hidropinice dar pana acuma nu am avut posibilitatea de a face unu, din lipsa de spatiu. Acuma m-am mutat
si dispun de un balcon dreptunghiular lung de aproximativ 6 m si lat 1m. Am tot citit pe ici pe colo si in mare cam stiu cam ce trebuie sa fac. Dar am niste
necunoscute care cred ca le pot lamuri aci pe forum cu ajutorul cel experimentati.
Ma gandesc sa fac sistemul alcatuit dintr-un bazin cu pesti intr-o parte a balconului lipit de latime si pe toata lungimea lui sa trag o teava de PVC cu plante
din 25-25 cm (sau cum o fi mai optim). Toata treaba vreau sa o incep la primavara dar pana atunci as vrea sa-mi fie totul clar in minte.
Si primele intrebari care-mi vin in minte sunt:
- exista niste proportii ce trebuie respectate: cantitate apa/ numar pesti/ numar de plante? (as vrea sa cresc rosii)
- ce fac cu pestii iarna? ii pot pune la iernat in beci? sau ii manac si primavara cumpar altii? (nu m-am gandit la o specie anume)
- se poate face dintr-un congelator vechi ceva sistem de racit apa pentru specii sensibile la lipsa de oxigen (balconul e orientat sud)
Momentan cam asta e ceea ce ma framanta. Astept eventuale intrebari daca am fost neclar sau e nevoie de mai multe amanunte...

multumiri anticipate pentru atentia acordata!
User avatar
negru
Posts: 209
Joined: Fri Mar 11, 2011 6:55 pm
Location: Bucuresti

Re: planuirea sistemului (cluj-napoca)

Post by negru »

Salut,

E problematica treaba cu iarna - pe la noi. Daca ai avea balconul inchis cu un termopan bunicel, ai putea, lejer, ierna sistemul cu salata si spanac. Doar niste pastravi sa se hraneasca la temperaturi mici.
Vara e complicat iarasi, daca ai balconul pe sud. Se poate folosi o plasa de umbrire dar temperatura aerului... nu prea ai ce-i face. Adica sunt costuri mult prea mari - vei da bani buni pe energia electrica comparativ cu produsele obtinute.
Si eu stau si ma gandesc la cata energie electrica am folosit pentru trei kg de ardei si trei pesti :) E mai mult un hobby la nivelul asta.
...
adrian
Posts: 111
Joined: Fri Feb 11, 2011 8:07 am

Re: planuirea sistemului (cluj-napoca)

Post by adrian »

Salut,

Iarna poti folosi un incalzitor de acvariu si sa acoperi ca o mini sera patul de cultura.
Vara cu toata caldura totusi am reusit ceva productie.
Vara a trebuit sa completez mereu cu apa proaspata astfel am reusit sa racesc putin sistemul . Poate cand hranesti pesti de cateva ori pe zi poti pune si cateva cuburi de gheata (pe patul de cultura acesta ajutand putin la racire binenteles ca nu in apa cu pesti )
Poate de la o lada frigorifica (12 v ) poti folosi coolerul de racire .

Oricum din propie experienta cheltuielile pe care le ai nu fac rentabil sistemul dar satisfactia ar fi nepretuita.

Eu momentan nu m-am indurat sa omor pesti ( ii am de aproape 3 ani ) si sistemel functioneaza mai mult pt ei.

Astept evolutia sistemului tau si chiar si poze.
Post Reply